Expo World

Целият свят в едно изложение

Виена субсидира ремонти на жилища за възрастни хора

За да могат хората да живеят самостоятелно и в напреднала възраст, са необходими подходящи жилищни условия. Рано или късно мнозина се изправят пред въпроса какви промени са необходими в дома им, за да може той да отговоря на променящите се […]

За да могат хората да живеят самостоятелно и в напреднала възраст, са необходими подходящи жилищни условия. Рано или късно мнозина се изправят пред въпроса какви промени са необходими в дома им, за да може той да отговоря на променящите се с възрастта нужди. Това са преустройства, които значително засягат качеството на живот, а също така са важни за здравето и безопасността на хората.

Виена субсидира ремонти на апартаменти и къщи в града, които се използват за постоянно живеене. В програмата могат да се включат всички виенчани над 60 години. Финансирането включва изграждане на специални инсталации и извършването на строителни дейности. За да се превърне едно жилище в достъпно за хора в неравностойно положение, са необходими асансьори, рампи, механизми за дистанционно отваряне на врати или увеличаване на пространството в санитарните помещения.

Достъпността в банята за хора с увреждания е един от най-важните проблеми, с които те се сблъскват в ежедневието си. Там стават най-често сериозни наранявания поради подхлъзване, липса на места за хващане и поддържане, трудности при преместването от и на количката. Падането в банята може да се дължи на мокър под, малки пространства за маневриране, необходими за достъп до ваната, душа или тоалетната. Крайната цел на преустройството на тези помещения е да направи пространството безопасно. Липсата на прегради около душа или душ-кабината е идеално за хора, които използват инвалидна количка, проходилка или просто са изложени на риск от падания. Поставят се мивки, които могат да се използват от седнало положение, монтират се седалки, а в тоалетните се поставят ръкохватки.

Приспособяването на жилищата към нуждите на възрастните хора не трябва да зависи от финансови пречки и затова Виена оказва помощ, обяснява заместник-кметът по жилищното строителство Катрин Гал.

За преустройството Община Виена поема 35 процента от общите разходи, но не повече от 4200 евро. Средният размер на субсидията за такива преустройства е 3041 евро. Досега най-често финансираните ремонти са в санитарните помещения и монтаж на домашни асансьори или стълбищни подемници за вътрешни стълби.